Старосиня́вський райо́н — район у Хмельницькій області. Центр — смт Стара Синява. Кінець березня ознаменувався тією датою, коли в далекому 1543 році Стара Синява отримала Магдебурзьке право. До 2015 року в районі діють 1 селищна і 16 сільських рад; 1 селище міського типу і 44 села. Старосинявський район розташований в східній частині Хмельницької області. Був утворений у березні 1923 року. Після воз’єднання Правобережної України з Лівобережною в складі Росії, Стара Синява з 1797 року стала волосним центром Літинського повіту Подільської губернії. Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року було ліквідовано повіти та волості і створено нові адміністративно-територіальної одиниці.Площа  громади  662  км². Від смт Стара Синява до м. Хмельницького автошляхом 65 км.

На території, яка нині входить до складу Хмельницької області, було ліквідовано 7 повітів і 92 волості, утворено три округи (Кам янець-Подільський, Проскурівський та Шепетівський) і 47 районів. Старосинявський район входив до Проскурівського округу. У червні 1930 року було проведено укрупнення округів, а у вересні того ж року - ліквідовано їх. Відповідно до постанови ВУЦВК від 3 лютого 1931 року, Старосинявський район увійшов до складу Летичівського району. Постановою ЦВК УРСР від 26 лютого 1935 року було відновлено район.

В 1956 році Стара Синява була віднесена до категорії селищ міського типу. Указом Президії Верховної Ради від 23 вересня 1959 року села південної частини ліквідованого Остропільського району відійшли до Старосинявського району. Але невдовзі Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року Старосинявський район знову віднесено до складу Летичівського району. Указом Президії Верховної Ради від 4 січня 1967 року на території Хмельницької області було створено 16 районів, а Указом від 8 грудня 1966 року сформовано ще 4 райони, в тому числі - і Старосинявський. Його територія залишається без змін до нинішнього часу.

В порівнянні з 1923 роком територія району збільшилася на 40 відсотків за рахунок розформованих Остропільського та Меджибіжського районів. Після скасування кріпосного права, в Україні стався справжній демографічний вибух. Впродовж 50 років пореформського періоду кількість населення Старосинявської і Пилявської волостей Літинського повіту збільшилася удвічі, а в містечку Стара Синява, в якому 1875 року стала до ладу одна з перших цукроварень на Поділлі, за цей час кількість жителів зросла в 4 рази. В 1905 році тут уже нараховувалося 5.4 тис.чол. Швидко збільшувалось населення Старосинявського району і в період НЕПу. Всесоюзний перепис населення, проведений в грудні 1926 року, зафіксував у районі 50.7 тис.чол. До кінці 1932 року населення району збільшилося до 52.2 тис.чол. Ця цифра була найбільшою за всю історію Старосинявщини.

Перепис населення, проведений в січні 1939 року, підтвердив тенденцію неухильного зменшення кількості населення в усіх районах України, в т.ч. і Старосинявському районі. На цей час в районі мешкало 49.9 тис.чол. Після визволення району від німецько - фашистських загарбників в районі проживало 36.8 тис.чол., що на 25 відсотків менше в порівнянні з довоєнним 1939 роком. Станом на 1.01.1946 року кількість населення району збільшилась до 42.3 тис.чол. В 1950 році вона досягла 43.8 тис.чол. А потім став домінувати зворотній процес. Перепис населення 1959 року зафіксував у районі 43.0 тис.чол., 1970 року - 39.2 тис.чол., 1979 р. - 33.0 тис.чол., 1989 - 28.0 тис.чол. Перепис в грудні 2001 року зафіксував -25.0 тис.чол. Приблизно такою була чисельність населення на цій території 150 років тому, за часів кріпосного права.

Загальна чисельність населення району за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року складає 24950 чоловік, в тому числі 11395 чоловіків та 13555 жінок . Сільське населення складає 18956 чоловік, або 75,9 відсотків, міське населення - 5994 чол. Щільність населення 37 чоловік на 1 кв.м. Основне населення - українці їх проживає 24598 чол., або 98.5 %, також живуть росіяни - 216 чол., поляки - 112 чол., білоруси - 25 чол. та інші національності. Найбільш інтенсивно населення району зменшувалося в 60-80 роках, коли в Союзі динамічно розвивалась промисловість, коли міста мали потребу в робочій силі. На початок 2010 року в районі значно зменшилась кількість населення в районі нараховується менше 21 тис. жителів, у самому містечку - майже 5 тис. При кожній сільській раді  працюють  осередки культури, які діють у кожному населеному пункті.  Творчість окремих колективів відома в області та Україні. Загалом, наша культура сягає козацьких часів Богдана  Хмельницького  і пропагує єдність, націоналізм та патріотизм.

Із 2015 року в Старосинявському районі створено Обєднану територіальну громаду з метою збереження цілісності району (територіальної одиниці- Старосинявщини), який попередньо планували розділити між Старокостянтинівським та Летичівським районами. До складу Старосинявської селищної ради (Об'єднаної територіальної громади) увійшли такі населені пункти: смт Стара Синява (центральна садиба ОТГ), села: Адампіль, Липки, Перекора, Бабине, Дубова, Залісся, Подоляни, Заставці, Іллятка, Красносілка, Чехи, Щербані, Івки, Мисюрівка, Травневе, Лисанівці, Паньківці, Мшанець, Нова Синявка, Ожарівка, Пишки, Паплинці, Гончариха, Пасічна, Гречана, Рідкодуб, Пилява, Миколаївка, Олексіївка, Вишневе, Олександрівка, Пилявка, Карпівці, Сьомаки, Буглаї, Дашківці, Йосипівка, Іванківці, Теліженці, Уласово-Русанівка, Харківці, Цимбалівка, Яблунівка. Нині на території громади проживає 20800 жителів, 7100 мешканців містечка.

У жовтні 2015 року першим головою Об'єднаної територіальної громади – Старосинявської селищної ради обрано Здебського Віталія Едуардовича.